:-)

"Daj každému dňu šancu, aby sa stal najkrajším dňom Tvojho života".(M.Twain)30 októbra 2020

Ahoj október...🎈🎈🎈

 ... ahoj Viedeň 🎈🎈🎈


Wien 3 Wappen.svg

"Cestujte po Európe krížikovým stehom" je môj projekt, kedy raz mesačne zverejním novú krajinu, nové miesto.

Tentokrát je to Rakúsko a jeho hlavné mesto Viedeň (Wien), prezývané aj mestom valčíkov (každý rok sa tu organizuje 400 plesov).

Viedeň má cca 1 888 000 obyvateľov. Leží na úpätí Viedenského lesa a preteká ňou rieka Dunaj.  Rozloha 415 km2 a menu Euro. Spolu s Bratislavou, naším hlavným mestom Slovenskej Republiky sú od seba vzdielené len "60"km a vytvárajú tak najtesnejšie zoskupenie dvoch hlavných miest v Európe.

Historické sídlo Viedne je od roku 2001 zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu 2. najväčší cintorín v Európe, kde sú pochovaní umelci ako Strauss, Mozart, Beethoven..., sídli tu aj OSN, či organizácia pre atómovú energiu. Viedeň spája 12 mostov, metro S-Bahn a električková sieť je 6. najväčšia na svete  :-) Polovicu priestranstva Viedne pokrývajú zelené a vodné plochy. Až 1/3 obyvateľstva je inej národnosti ako rakúskej. Väčšina obyvateľstva žije v podnájme. Viedeň vlastní 650 ha viníc.

A viem, o čom hovorím, mala som česť v tomto meste žiť 😉 Mesto je to krásne, ale to neuveriteľné množstvo ľudí mi neimponovalo... Zato milujem ich ruské kolo Prater ( 64,75 m je najvyšší bod) zámok Schönbrunn, zoo a Sacher tortu.

                                                                        X X X X X

Tak si ja včera fotím, fotím, celkom pekné fotografie a dnes zistím, že som namiesto Viedne fotila Rím... asi ma ten Rím priťahuje. ☺☺☺

Upiekla som aj "Karamelový magický koláč" recept tu.


Aj Alexík mi pri včerajšom fotení zapózoval :-)


Zato dnes len prší a je zima, brŕŕ.
Zajtra nás čaká celoplošné testovanie na koronavírus, tak uvidíme, ako a či vôbec prebehne.
Pekný víkend,
A.